Dětské zahradní (venkovní) prolézačky

dětské zahradní prolézačky

V době, kdy naše ratolesti tráví většinu svého volného času před obrazovkou počítačů nebo tabletů, uvítají rodiče každou příležitost, jak je vyhnat ven. Jenže pokud dětem nenabídneme vhodnou zábavu, opět se rychle vracejí do pohodlí domova. Co s tím? Jednou z možností je poskytnout jim něco lepšího, než jsou počítačové hry. Vynikajícím řešením, které spojí příjemné s užitečným, jsou třeba zahradní prolézačky.

Co když chybí hřiště?

Návštěvy dětských hřišť jsou sice pro děti příjemným rozptýlením, ale přece jenom – ne každý rodič si může dovolit trávit několik hodin denně sezením na lavičce a dohledem na děti. Navíc ne vždy je hřiště takříkajíc „za rohem“ a v mnoha obcích dokonce chybí úplně. Dětem pak nezbývá než se zabavit tím, co je právě k dispozici – a možnosti nebývají příliš uspokojivé. Zábavu totiž vynalézavým dítkům poskytne třeba i opuštěná skládka nebo staré parkoviště, které se postupem času promění v asfaltové fotbalové hřiště. Obavy, aby děti na takových místech nepřišly k úhoně, jsou pochopitelně na místě. Pokud je však nechcete připravit o radost ze hry a zároveň v bezprostřední blízkosti není k dispozici bezpečné obecní hřiště, představuje v podstatě jedinou variantu pořízení vlastních prolézaček přímo na zahradu.

Soukromé hřiště za domem

Takové soukromé hřiště hned u domu poskytuje celou řadu výhod. Především však je třeba zdůraznit tu hlavní: zajišťuje dítěti aktivní trávení volného času, čímž se postará o jeho zdravý fyzický vývoj. Prolézačky, klouzačky či houpačky umístěné přímo na zahradě stimulují přirozenou dětskou pohyblivost a probouzejí v dětech radost z aktivního trávení volného času.

Na trhu působí v současné době desítky kvalitních výrobců, jejichž produkty jsou čím dál rafinovanější. Obyčejným hrazdám a „ribstolům“, jaké známě z hodin tělocviku ze svých vlastních dětských let, dávno odzvonilo. Současným trendům velí originalita a nápaditost, která neposkytuje žádný prostor pro nudu a rychlé omrzení.

Nesmírně bohaté možnosti

Vyvstává tudíž před námi otázka, jak vybrat vhodnou prolézačku. Protože výběr je mimořádně bohatý, uvítá většina rodičů pár rad, jak jej zjednodušit.

Ještě před samotným nákupem zvažte, kam nové hřiště na zahradě umístíte. V případě velkých zahrad není víceméně nutné příliš dlouho rozmýšlet, protože i rozměrnější prolézačka se v ní „ztratí“, ale u těch menších už by mohla masivní konstrukce zabrat značné množství prostoru a omezit jej nejen opticky. Po nalezení vhodného místa tedy stanovte optimální rozměry prolézačky a od nich se potom odpichujte při dalším výběru.

Není jistě třeba zdůrazňovat, že kritérium kvality by mělo představovat naprostou samozřejmost. Podle zákona musí všechny dětské prolézačky splňovat bezpečnostní normy, nicméně nikdy není od věci se ještě před samotným nákupem přesvědčit, zda daný výrobek skutečně má požadovanou certifikaci.

Podle čeho ještě můžeme vybírat

Poněkud „volnější“ pravidla naopak panují v nárocích na celkové provedení a vzhled. Zde k výběru můžete přizvat děti a poradit se s nimi, právě ony vám totiž nejlépe sdělí své představy o tom, jak by jejich nová zahradní prolézačka měla vypadat. Co se týče materiálu, existují v podstatě dvě základní varianty: dřevo nebo plast.

Plastové prolézačky jsou většinou levnější, ovšem také méně odolné a na zimu je zpravidla třeba je uschovat před nepříznivým počasím. Naopak dřevěné výrobky jsou díky robustnější konstrukci pevnější, mají vyšší nosnost i delší životnost a mohou celoročně zůstat venku. Bývají sice o něco dražší a většinou je potřeba je ručně sestavit, nabízejí však pestřejší možnosti zábavy a navíc vytvářejí výrazně lepší estetický dojem než prolézačky vyrobené z plastu.

Dětské zahradní (venkovní) prolézačky
5 (100%) 1 vote