Výroba vlastního pískoviště na první pohled možná vypadá jako složitá a komplikovaná záležitost, ve skutečnosti to však nemusí být nic obtížného. Pokud máte dostatek prostoru na zahradě a trochu té základní kutilské šikovnosti, určitě to zvládnete. Odměnou vám bude nelíčená radost a dětský smích pod okny, za který takový počin rozhodně stojí.
Zkuste to sami
Pískoviště je sice možné zakoupit již hotové, pokud však zvolíte cestu vlastní výroby, otevírají se vám daleko širší možnosti. Například nejste limitovaní konvenčními rozměry a můžete dětem dopřát tolik prostoru, kolik je potřeba. Vlastní pískoviště může samozřejmě mít zcela libovolný tvar i velikost. Když budou navíc děti při jeho výrobě pomáhat, budou si celého projektu později cenit mnohem víc. Správně zhotovené pískoviště poslouží stejně dobře jako to z obchodu a na zahradě vám vydrží klidně celou jednu generaci.
Kam pískoviště umístit
Ještě před zahájením vlastní stavby je důležité rozmyslet si odpovědi na několik základních otázek: v první řadě to, kam pískoviště umístíme a jak bude velké. Zde není možné poskytnout univerzální radu, neboť vše se odvíjí od rozměrů a dispozic konkrétně vaší zahrady. Mějte však na paměti, že pískoviště by mělo být umístěno na takovém místě, kde bude možné jej bez problému zastínit. Pokud se tedy rozhodnete vybudovat jej na přímém slunci, pamatujte alespoň na to, aby bylo možné rozložit vedle něj například slunečník. Prostor kolem pískoviště by měl být pokud možno co nejvolnější, protože děti se většinou pohybují i v jeho bezprostřední blízkosti a překážky jako třeba květinové záhony, stromy nebo ploty je nejen obtěžují, ale mohou dokonce být zdrojem úrazu. Jako ideální místo se z tohoto hlediska jeví volná plocha trávníku.
Nakupte si materiál
Další otázkou, kterou je třeba vyřešit, je, jaký materiál pro výstavbu pískoviště použijeme. Na výběr máme z několika možností – od jednoduchých vegetačních tvárnic přes betonovou dlažbu nebo cihly. Nejvhodnější ovšem bude dřevo, přičemž zde se opět nabízí více variant. V hobbymarketech seženete jak trámy či fošny, tak líbivé palisády z opracované kulatiny, které působí velmi dekorativně. Plast se příliš nedoporučuje vzhledem k nízké životnosti. Nejvhodnější bude dřevo, existuje však více možností, jakou konkrétní podobu bude mít.
Krok za krokem k vlastnímu pískovišti
Jak na to? S pomocí následujícího postupu budete mít své pískoviště hotové raz dva.
1. Pomocí kolíků si vytyčte hranice budoucího pískoviště a manuálně vyryjte zeminu do hloubky cca 20 centimetrů. Pokud máte dostatek písku, kterým jámu můžete naplnit, je možné ji vyhloubit i více, není to však nezbytné.
2. Volnou plochu dostatečně vyčistíme, zbavíme kamení a kořenů a pokryjeme netkanou textilií, které zabrání prorůstání kořínků pískem, propustí však vodu, která tak může volně odtékat a nehromadí se v prostoru pískovišti.
3. Pískoviště ohraničíme předem zvoleným materiálem. Jednotlivé části obvodové konstrukce propojíme a dostatečně upevníme a svrchu je možné je spojit dřevěnými prkny, které vyrobí jakési zábradlí.
4. Do vzniklého prostoru nasypeme písek, čímž je základ hotový. Ale pozor, pokud jste použili dřevo, je třeba jej důkladně ošetřit impregnací a nejlépe ještě olejem nebo lakem. Pokud máte kreativního ducha a umělecké sklony, nezapomeňte, že fantazii se meze nekladou, takže si můžete pískoviště ještě navíc natřít pestrými barvami, dětem se tak bude více líbit.
5. Velmi praktické je opatřit si pro pískoviště nějaký kryt, který jej bude chránit před nepřízní počasí a volně žijícími zvířaty, která si z něj jinak dříve či později udělají alternativní toaletu. Kryt je možné zakoupit již hotový, nebo jej ušít z nepromokavé plachty.
Praktickým řešením je umístit do každého roku pískoviště sloupky s vyvrtanými otvory pro háčky, do kterých plachtu zavěsíme.
Přejeme hodně zdaru při vaší stavbě!