Domečky a domky pro panenky

Možná sice znáte nějakou holčičku, která si vůbec nehraje s panenkami, daleko více však bude těch, které panenky přímo zbožňují. I mnoho z našich čtenářek si jistě vybaví, že mělo v dětství svou oblíbenou panenku, se kterou by si bývaly hrály nejlépe od rána do večera a milovaly je málem jako své vlastní dítě nebo sourozence. Někdy ta dětská láska došla až tak daleko, že s námi naše panenky zůstávají – ukryté třeba někde na půdě, nebo v rukou dětí či vnoučat – i po desítkách let. A to nejenom panenky, ale celé domky pro panenky.

Panenky nevyjdou z módy

Panenky jsou mimořádně nadčasovým „zbožím“ – hrály si s nimi děti před stovkami let, a přesto nevyšly z módy do dnešních dnů, třebaže trendy se samozřejmě vyvíjejí a dnešní panenky jsou oproti těm původním úplně jiné. Naši předkové znali panenky nejčastěji v životní velikosti, zato ty dnešní bývají obvykle výrazně menší. A tak zatímco dříve si děvčátka hrála s panenkami, jako by to bylo skutečné dítě, dnešní holčičky mají často k dispozici panenky, se kterými si hrají jako s malými postavičkami. Oblíbené panenky Barbie toho jsou klasickým příkladem – vždyť nejde už o maketu dítěte, ale dospělé osoby. Přesto nesou označení „panenky“ a mezi dětmi se těší velké oblibě. A když už nějakou tu panenku mají, proč ji nedopřát rovnou i bohaté příslušenství? Panenka sama o sobě zkrátka není to pravé ořechové – teprve panenka, která se může různě převlékat a má dokonce kde bydlet, to je pravá panenka. I to je důvod, proč všechny holčičky tak touží po domečkách pro panenky – nabízejí totiž široké možnosti, jak pozvednout hru s panenkami na vyšší úroveň.

domeček pro panenky

Jak vybrat domeček pro panenky?

Jako rodiče či prarodiče se samozřejmě snažíme vyjít svým dětem vstříc. Jak ale vybrat správný domeček pro panenky, abychom si nezruinovali rozpočet a zároveň potěšili své děti, které samozřejmě chtějí to nejlepší?

Pokud má být domeček pro dítě překvapením, pak výběr opravdu nebude nic snadného – pro amatéry, jakými jako rodiče určitě jsme, se totiž otvírá svět nevídaných možností. Jen v internetových obchodech jsou k dostání stovky, ne-li tisíce různých druhů, značek, velikostí, barev i materiálů. Pro nákup tak doporučujeme vyhradit si co možná nejvíce času. Ideální je samozřejmě předem vědět, jaké má dítě představy, případně se kterými panenkami si hraje. Třeba oblíbené domečky pro panenky Barbie jsou určeny právě pro tento druh panenek, pro ostatní jsou však méně vhodné.
Pokud je naším hlavním kritériem cena, pak se nabízí dvě možnosti: zkusit bazar s domečky pro panenky nebo výprodej domečků pro panenky. V obou případech můžeme narazit na zajímavé slevy a sehnat domečky pro panenky levně, otázkou však je, zda budou děti s naším výběrem spokojené. Takové akční nabídky totiž většinou skrývají různé zádrhele – například nízkou kvalitu, nevhodný materiál a podobně. Na druhou stranu, pěkný domeček pro panenky lze sehnat za poměrně dostupnou cenu již v řádu stokorun. Oproti dětským zahradním domečkům se tak jedná o mnohonásobně nižší investici.

Byty, domy, paláce

Začít můžeme s malými, plastovými domečky pro panenky, které se co do velikosti pohodlně vejdou na poličku v dětském pokoji a nezaberou příliš místa, přesto nabízejí dětem široké možnosti, jak se skvěle zabavit a vyhrát si se svými panenkami třeba až do nekonečna.
O kategorii výš se nacházejí dřevěné domečky pro panenky, které již jsou obvykle nejen výrazně větší a masivnější, ale také dražší. A velké domečky pro panenky potom již zaberou výrazně více místa, mnohdy jsou dokonce určené pro postavení na zem, takže děti při hře kolem domečku obcházejí. Výhodou takových domečku je, že jsou snadno přístupné ze všech stran a nabízejí pochopitelně výrazně větší možnosti vyžití.
Právě velikost úzce souvisí s tím, jaká bude nakonec podoba celého domečku. Nejčastější jsou domečky stylizované do podoby rodinného domu s klasickými místnostmi, ale pokud chcete zkusit něco originálnějšího, v nabídce jsou i různé městské domy, paláce nebo dokonce farmy. Domečky mohou být otevřené i uzavřené, vždy je však vhodné klást důraz na to, aby k nim byl snadný přístup ze všech stran. Oblíbeným produktem jsou tzv. Woody domečky pro panenky, které vyrábí stejnojmenná firma.

A když už domeček máte? Pak můžete děti takřka donekonečna zásobovat příslušenstvím. Nábytek do domečků pro panenky se těší velké oblibě, a pokud se vám zdá, že děti přestávají jevit o domečky zájem, právě nový nábytek pro panenky může zapůsobit doslova jako živá voda. Protože výrobci mají neotřelé nápady a jsou schopni perfektně napodobit téměř všechen nábytek, se kterým se setkáváme v reálném životě, děti budou nadšené, když dostanou třeba novou sadu židliček, postýlek nebo pohovek.

A s dětmi, které milují kreativní činnost, můžete zkusit takový nábytek sami vyrobit – třeba z papíru. Není to nic těžkého a děti budou mít z výsledku ještě větší radost než ze  zakoupeného zboží.

Domky pro panenky v akci!

Líbí se vám článek?