Jaký písek do dětského pískoviště

Dětská hřiště pískoviště patří neodmyslitelně k sobě. Jistě si vzpomínáte, jak jste sami si jako malé děti dosyta vyhráli s bábovičkami a tutéž radost jistě rádi poskytnete i svým ratolestem. Pokud však nemáte dostatek času navštěvovat pravidelně hřiště veřejná, případně se žádné takové ve vašem okolí nenachází, byla by škoda své potomky o tuto nezbytnou součást jejich dětství připravit. Máte-li zahradu, není důvod proč nepostavit pískoviště vlastní, případně si zakoupit již hotové. Děti tak získají soukromou oázu, kde budou moci trávit třeba celý den, zatímco vy je budete mít neustále pod dohledem z oken domu.

Plast nebo dřevo

Malá zahradní pískoviště jsou v poslední době čím dál oblíbenější. Existují v zásadě dva druhy – pískoviště dřevěná nebo plastová. Oba mají své výhody a i nevýhody a záleží čistě na vás, k jakému nákupu se nakonec rozhodnete. Zde není možné přednést univerzální radu, můžeme si pouze shrnout charakteristické vlastnosti obou variant.

Pískoviště plastová jsou v první řadě mnohem levnější než ta dřevěná. Jsou lehká a velmi snadno se s nimi manipuluje, ve většině případů není třeba je pevně ukotvit do země a dají se dobře přenášet. Nemusíte tedy složitě volit místo, kam jej na zahradě umístit, protože pokaždé může být někde jinde. Další výhodou je jejich variabilita. Na trhu jsou k dostání desítky, ne-li stovky pískovišť různých tvarů. Děti si velmi oblíbily především zvířátka či pohádkové postavy, nabízejí se však i další možnosti, například pískoviště ve tvaru elegantní mušle. Pestrobarevné plasty se většině dětí na první pohled líbí. Menší plastová pískoviště mohou být opatřena praktickým krytem, který je ochrání před nepřízní počasí či návštěvou nevítaných hostů. Pokud není takový poklop součástí balení, doporučujeme přikoupit speciální folii. Kromě toho je však údržba plastových pískovišť zcela nenáročná, zahrnuje víceméně jen zimní uschování do interiéru.

Pískoviště dřevěná jsou na první pohled stylovější a díky svému vzhledu lépe zapadají do zahradní zeleně. Jsou bytelná a vyznačují se dlouhou životností, na druhou stranu jejich pořízení obvykle nebývá levnou záležitostí. Mějte na paměti, že dřevěné pískoviště je investice na několik let a bude vaši zahradu zdobit přinejmenším tak dlouho, dokud děti hra neomrzí. Je nezbytné být opatrnější při volbě umístění v zahradě, protože později s ním vzhledem k pevnému ukotvení již nebude možné pohnout. Pro dřevěné pískoviště je nutné vykopat základy a neobejde se to bez trochu té manuální práce, výsledek však bude stát za to. Do takového pískoviště se obvykle vejde více dětí najednou a na jeho okrajích lze umístit prkna, čímž vzniknou praktické prostory k sezení. Údržba dřevěných pískovišť zahrnuje pravidelnou impregnaci a ošetření dřeva, čímž se prodlouží jeho životnost.

Vybíráme písek do pískoviště

Správná náplň pískoviště je další nezbytnou záležitostí, kterou je třeba vyřešit. Použít lze samozřejmě jakýkoliv písek, ovšem některé druhy jsou vhodnější a jiné méně. Pokud chcete dětem dopřát kamínky, ze kterých se budou pěkně varovat bábovičky, doporučuje se zvolit písek o frakci 0/4 (zrnka mají průměr 4 mm). Pro domácí pískoviště se někdy volí i písek s větší frakcí (0/8), který je sice o něco hrubší, stále však plně dostačující. Naopak jemnější písek (kačírek) už vyhovuje méně a hodí se spíše jako dekorativní posyp třeba do okolí.
Nezapomeňte, že pokud zakoupíte písek přímo z pískárny nebo z obchodu se stavebninami, není zaručena jeho zdravotní nezávadnost. Protože však děti zrnka rády strkají i do úst a na jiná místa, je více než důležité, aby byl písek opatřen certifikací zdravotní nezávadnosti. Hygienickou nezávadnost písku ošetřují dokonce i speciální vyhlášky místních správních orgánů. Znění té konkrétní, pod který spadá vaše obec, seženete na internetu nebo příslušném obecním úřadě. Při nákupu pak po prodejci požadujte odpovídající certifikát. Pouze takto certifikovaný písek patří do dětského pískoviště!

Jaký písek do dětského pískoviště
5 (100%) 1 vote